Hvězdárna se začala stavět v roce 1947 a dokončena byla v roce 1961. Sídlí tu jak Český hydrometeorologický ústav, tak část Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd a také Solární a Ozonová observatoř.
V této skvělé hvězdárně najdete spoustu zajímavostí. Nejen, že se chlubí špičkovými dalekohledy, fotografickou komorou, projekčním planetáriem, ale i novým digitálním planetáriem. Vlastní také Foucaultovo kyvadlo a mnoho dalších přístrojů a vybavení.
Dalekohled v hlavní kopuli zvětšuje až 250x. Malé Zeissovo projekční planetárium promítá na 6,5 metrech a digitální planetárium má průměr 12 metrů a promítá v rozlišení 4 K.
Digitální planetárium bylo dokončeno v roce 2015 a vejde se do něj až 100 návštěvníků. Promítá se v něm pomocí projekce Velvet Zeiss.
Ale nejen uvnitř planetária se dozvíte spoustu věcí. Také v jeho okolí se můžete projít po naučných stezkách. Ta první, planetární, má 13 zastávek s vysvětlivkami s délkou 6,5km a vyobrazuje zmenšenou cestu od Slunce k Plutu. Druhá stezka se jmenuje galaktická. Ta má zastávek 12 a její měřítko je 1: 180 biliardám, s délkou 9,5 km.
Pokud máte v plánu planetárium navštívit, otevřeno je ve středu, v pátek a v sobotu. Od září do března ve všední dny můžete v digitálním planetáriu shlédnout film a prohlédnout si zdejší expozici. Ve hvězdárně se od půl deváté večer koná pozorování. V sobotu od 14 hodin můžete zraky upřít ke slunci a vaše děti s přijdou na své hned od tří, kdy je pro ně připraven program v podobě pohádky v digitálním planetáriu. Od 18:00 a 19:30 hodin tu vysílají v digitálním planetáriu různé pořady a od 21:00 započne noční pozorování ve hvězdárně. A i když bude zataženo, zažijete fascinující podívanou při promítání hvězdné oblohy v malém planetáriu.
Hradecké planetárium a hvězdárnu naleznete na kraji města, v klidné části Nový Hradec, kde oceníte také výhled na toto krásné okresní město.