Vlastní bydlení je určitý posun v životě každého z nás. Většinou skončíme se školou a najdeme si práci. Následně si najdeme protějšek, s kterým hodláme strávit celý život. Poté co se odstěhujeme od rodičů a rozhodneme se bydlet ve vlastním může nastat značný zádrhel. Většinou jde o finance.
Pokud se rozhodneme postavit si vlastní dům většinou narazíme na mnoho překážek. Tou hlavní je nedostatek financí. Většina lidí totiž nemá miliony na účtech, které by mohli volně použít na výstavbu domu. Proto se musí obrátit na podporu. Tu můžeme najít u známých nebo rodiny, kteří disponují dostatečným finančním obnosem. Ne všichni ale máme potřebné kontakty pro a bohaté příbuzné. Většina z nás se tedy musí obrátit na bankovní či nebankovní společnosti.
V rámci bankovních, které jsou používány častěji můžeme k výstavbě domu využít hypoteční úvěr. Ten se vyznačuje hlavně nízkou úrokovou sazbou a dlouhou dobou splácení, která je až v desítkách let. Proto je také u rodin, které se rozhodly stavět tak rozhodující.
Když si vybere klasickou hypotéku musíme myslet na několik věcí. Tou první je hodnotná zástava. Banka požaduje jako určitý symbol záruky zastavit nějaký majetek. Většinou se tedy jedná o nemovitost, kterou banky zastaví, odhadnou cenu a základě toho poskytnou úvěr. Ten se poskytuje maximálně do výše 80 % z oceněné hodnoty.
Dále chce také banka dokládat výpis ze registru dlužníků a doklad o stálém příjmu. Což může být pro některé klienty problém, jelikož se už v minulosti potýkali s dluhy a insolventností. Pro takové osoby jsou tady nebankovní společnosti a jejich americké hypotéky.
Ty se vyznačují podobnými trendy, ale s určitými výhodami a nevýhodami. Hlavní výhodou této hypotéky je její bezúčelovost, nemusíme tedy dokládat na jaký účel peníze použijeme a nejsme nijak penalizováni. Společnosti jde pouze o to získat zpět zapůjčené peníze. Nevýhodou je naopak vyšší úroková sazba.