Veškeré čerstvé klíčky a zelené výhonky jsou zásobárnou vitamínů, bílkovin, minerálních látek a spoustou dalších velmi prospěšných látek, které lidský organismus potřebuje a náležitě ocení. V případě olistěných výhonků je poskytnut chlorofyl, jenž je velmi ceněný pro detoxikační účinek.
Každé semeno je bohatým zdrojem energie. Naklíčením získáte nejcennější látky pro lidský organismus. Jedná se o zdroj vitamínů, ale také proteinů, antioxidantů, enzymů, aminokyselin i mastných kyselin apod. Ideální jsou fazolové klíčky, které lze snadno naklíčit doma.
Postup aneb jak na to?
I když je možné vše zakoupit v obchodě, lepší variantou je si vypěstovat fazolové klíčky doma, kdy je i znatelný chuťový rozdíl. Zakoupená semínka je zapotřebí propláchnout pod studenou vodou. Poté vložit do nádoby a zalít vodou na noc. Ráno je nutné vodu slít a přesypat semínka do klíčící nádoby, kterou lze rovněž zakoupit. Následující dva až tři dny se musí fazole pravidelně proplachovat vodou.
Zpravidla po dosažení délky okolo dvou centimetrů jsou klíčky vhodné ke konzumaci. Je zapotřebí je konzumovat dříve, než se objeví kořínky, neboť s těmi odcházejí důležité výživné látky. Ideální je konzumovat ihned klíčky, ale lze i uchovat v uzavíratelné dóze, kdy tak vydrží zhruba týden.
Pestrost v rámci využití
Nejvíce blahodárný účinek mají klíčky v syrovém stavu, tj. nejlepší je použití do zeleninových salátů, pomazánek, na chleba s máslem, na ryby apod. Použít lze samozřejmě i k masu, do omáček, polévek, do jogurtu či tvarohu. Dále je lze přidat do různých dipů, coby pikantní ozdoba pokrmů. Použít klíčky lze i do těstovinového salátu nebo dát jako přísadu do pizzy.
Závěrem
I když klíčky mají vysoký obsah draslíku, jenž je prospěšný pro dobré fungování všech buněk v lidském těle, tkání a orgánů, neměla by denní dávka překročit vyšší množství. Ideální je hrst klíčků denně.